Seo Nedir? Site İçi SEO Nasıl Yapılır?


SEO (Search Engine Optimization), web sitelerinin arama motorlarının algoritmalarına maksimum şekilde uyumlanarak aramalarda en üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan çalışmalardır. Türkçe ifade olarak tam karşılığı arama motoru optimizasyonudur.

SEO’nun temel amacı arama motorlarında üst sıralarda yer alarak ürün, hizmet ya da bilginin daha geniş bir kitleye ulaştırılmasıdır. SEO, web sitelerinin ulaşamadıkları popülerliğe, sihirli bir dokunuşla ulaşır. İlgili web sitenin içeriklerinin arama motorlarına olan uyumluluğunun artmasıyla beraber web sitenin pozisyonu iyileşir ve ziyaretçi popülasyonu artar. Dolayısıyla potansiyel müşteri sayısı artmış ve SEO çalışması başarıya ulaşmış olur.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun web sitelerinin arama motorlarına uyumluluğunun arttırılması için yapılan optimizasyon iyileştirme çalışmaları olduğundan bahsetmiştik. SEO’nun bünyesinde farklı disiplinleri barındıran bir yapısı vardır. SEO web sitesinin içeriklerinin optimize edilmesinden teknik aksaklıkların giderilmesine kadar bir çok farklı disiplini içerisinde barındıran multidisipliner bir oluşumdur. SEO site dışı ve site içi olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Site İçi SEO Nedir? (On-Page SEO)

Arama motorlarının web sitelere bazı kurallar dahilinde verdiği kalite puanları vardır. Burada kalite kavramı kullanıcıların sitede uzun zaman geçirmesi ve google botların rahat dolaşımını ifade etmektedir. Bu kalite puanları arama motoru etiketleri, sitede kullanılan görseller ve metin içerikleri, hızlı ve temiz kod yapısı ve kullanıcı dostu ara yüzdür. SİTE İÇİ SEO ‘da amacımız arama motorlarına sitemizin kullanıcı yararına ve kaliteli olduğunu kanıtlamaktır.

Başlık Etiketleri:

Sayfaların içerik başlıklarının içerisine anahtar kelimelerin yerleştirilmesi bir çok avantaja sahip olmanızı sağlar. Sayfalarda her başlık ve anahtar kelime etiketi web sitenizin ilgili olduğu temayı belirtmenin en kısa yoludur. Seçeceğiniz başlıklar 60 karakteri geçmemeli, 5-8 kelime arasında olmalıdır.

Başlıklar:

Seçeceğiniz başlıklar H sistemine uygun, H1 şeklinde olmalıdır. Metin içeriği için ise H2 ile H5 arasını kulanabilirsiniz.

URL Ayarları

Var olan URL adreslerinizde anahtar kelimeler yoksa değiştirmemelisiniz fakat genel bir tanım olarak URL adreslerinizde muhakkak anahtar kelimeler kullanmalısınız. Web siteniz ile URL ve anahtar kelimeleriniz arasında bir bağlantı mevcuttur. Var olan URL adreslerinizd e anahtar kelimeler yoksa yönlendirme yapılarak uygun hale getirilebilir.

Görsel Alt Metni

Web sitenizde yer alan görsellere alt text(alt metin) eklenmektedir. Bu alt metinlerehtar alternatif metin de denmektedir. Google, yandex gibi arama motorları görselleri bahsettiğimiz alt metinler aracılığıyla tararlar. Alt metinlerin içeriğinde anahtar kelimeleri geçirmeli, metinlerin açık, anlaşılır ve olaildiğince kısa olmasına özen gösterilmelidir.

Site Hızı

Sitenizin ziyaretçilerinin başlıca hedefi aradıklarını bulmak olsa da bunun en kısa sürede sağlanması en istenilen durumdur. Google, kullanıcıların isteklerinin en kısa sürede ve en kolay şekilde bulunmasını hedefler. Bu nedenle web sitenizin hızını arttırmak ve bu hıza göre Google’da üst sıralarda yer almak için optimizayon çalışmaları yapmalısınız.

Site İçi Bağlantılar

Web sitenizde yer alan bir sayfadan, diğer sayfalara verilen bağlantı linklerine site içi link adı verilir. Aynı şekilde herhangi bir web sitesinden bir diğer web sitesine verilen bağlantı da site dışı link olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda doğru bağlantıların verilmesi arama motorlarının sizi daha rahat anlamasına neden olur.

Meta Başlık ve Açıklama Bölümleri

Google’da üst sıralara çıkmanın en kolay yollarından biri Meta başlık ve açıklamalarıdır. Burada içerikle bütünleşmek önemlidir. Meta başlığı arama motorlarından yapılan aramaların karşılığında çıkan sonuçların başlığı olup, mavi renklidir. Bununla birlikte, meta açıklaması mavi renkli başlığın altında yer alan metinle ilgili özet bilgiler içeren kısa açıklamadır ve bu açıklamalar en fazla 160 karakter olmalıdır.

Site İçerikleri

Web sitenizde her sitede kolayca bulunmayacak ve doğru bilgileri içerdiğinden emin olduğunuz makaleler paylaşmalısınız. Google içeriklerin doğru olup olmadığını tespit etmektedir.

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler ziyaretçilerin sizi bulabilmeleri için en önemli araçlardan biridir. Ayrıca makalenin içeriğinin özeti olarak, kullanıcıları sitenize çeken bir slogan gibidir.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk web sitenizde yer alan sayfaların tüm teknolojik cihazlarda bozulmadan görüntülenmesini ifade eder. Şayet web siteniz mobil uyumlu (responsive) değil ise bilgisayarda görüldüğü gibi telefonda görülemez. Günümüzde cep telefonu kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle mobil uyumluluk konusu SEO için çok önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir