Site Dışı Seo Nedir?


Web sitenizi SERP’ler (arama motoru sayfaları) içerisindeki sıralamada üst sıralara taşımak amacıyla siteniz dışında yapılan işlemlere SİTE DIŞI SEO(OFF-PAGE SEO) adı verilir.
Site dışı sıralamada hedeflenen arama motorunda sitenin popülerliğini, güvenilirliğini, ilgi düzeyini ve kullanıcı algısını geliştirmektir. Bunun için internette popüler sayfalar, kişiler ya da siteler web sitenize bağlantı verebilir ya da içeriklerinize değer atama yolu seçilebilir.
Web sitenizin google arama dizininde en ön sıralarda yer alması için site dışı seo çalışması önemlidir. Buna rağmen öncelikle sitenin 5’lik kısmı için site içi seo çalışması yapılması gerekir. Site içi seo çalışması kullanıcıya uygun bir içerik bağlantı sağlarken ziyaretçilerin web sitenizde diğer linklere tıklayarak vakit geçirmesini sağlayacaktır.
Site dışı seo çalışması için DR puanı yüksek ve google için güvenilir bulunan sitelerden referans bağlantı(backlink) almanız gerekir. Referans bağlantılar formlar, sosyal medya platformları, blog, içerik platformaları, sözlükler, haber siteleri vb. Sitelerden alınabilir. Bu bağlantılar Google’ın sizin web sitenizi arama dizininde sıralara çıkartmasına neden olacaktır.
Dış seo çalışmasında ilk yapmanız gereken şeylerden biri rakip analizidir. Rekabette kalabilmek için rakiplerinizde olan ve sizde olmayan backlinklere ağırlık vermelisiniz. Backlinkleri alırken dikkat etmeniz gereken şey dofollow-nofollow bağlantı verip vermediğidir. Siz dofollow almaya ssosyal medya sitelerinden profil oluşturarak web sitenize backlink alabilirsiniz.
İçeriklerinize form sitelerinde referans bağlantı verebilir, uygun konuları seçerek içeriğinizi referans göstererek yorumlar üzerinde backlink alabilirsiniz. Referans bağlantı alırken web siteniz ve web sitenizin barındırdığı içeriklere dikkat etmeniz gerekir. Üst sıralara çıkmasını istediğiniz içeriğinizin anahtar kelimesine link vermeli,bunun yanında web sitenizin kendisine de link vermelisiniz. Böylece marka güvenilirliğiniz ve bilinirliğiniz artacaktır.
Google Search Console aracı üzerinden edindiğiniz backlinkleri kontrol etmelisiniz. Rakipleriniz anti seo yöntemini kullanarak size sektörünüzle ilgili olmayan web sitelerden backlink alarak sıralamanızı aşağıya çekebilirler. Bu durumda google search console üzerinden dr puanı düşük referans bağlantılarını düşürmek kaydıyla site dışı seo çalışması yapılabilir. Arama dizininde üst sıraya çıkabilmek için yalnızca referans bağlantılara sahip olmak yeterli değildir. Web sitenizin içeriklerinin kullanıcılarınız tarafından paylaşılmaya değer görülmesi, beğenilmesi, hedef kitlenize uygun olması ve diğer sitelerin de içeriklerinizi referans göstermesi gereklidir. Bu nedenle site içi seo çalışması yapmak ta çok önemlidir.

Site Dışı Seo Teknikleri Nelerdir?

Dış seo yaparken belirlediğiniz teknikleri doğru uygularsanız google web sitenizi arama sıralamalarında üst sıralara çıkartabilir.

Site Dışı Seo İçin Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya platformları önemli bir site dışı seo alanıdır. Bu mecrada içeriklerinizi sitenizin linkiyle paylaşarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Site Dışı Seo Hashtag Çalışması

Sosyal medya platformlarında yer alan etiket(hastagh) markanız için önemlidir. Markanızla ilgili anahtar kelime paylaşımları ya da “#” kullanarak markanızın geçtiği paylaşımlar yapabilirsiniz. Twitter, instagram ya da tumblr vb. Platformlarda kullanıcıların karşısına hastaghleri takip etme özelliği ile içerikleri çıkartmaktadır. Bu yöntemle içeriklerinizin kullanıcıların ana sayfasına düşmesini sağlayabilirsiniz.

Site Dışı Seo Video Çalışması

Dünyanın en büyük video arama motoru olan, Youtube için video platformlarından backlink alarak sitenizle ilgili bir içeriğe yapabilirsiniz.

Site Dışı Seo Makale Çalışması

Makale paylaşım platformlarını kullanarak makalenizin 200-250 kelimelik kısmına anahtar kelimeleri link vererek referans bağlantı yapabilirsiniz.

Site Dışı Seo Arama Motorlarına Kayıt

Site dışı seo yapabilmek için yahoo, yandex, bing vb . Arama motorlarına kayıt olmamız önemlidir. Bu platformlarda yapacağımız dış seo çalışması ile web sitemizin trafiği artacak ve bilinilirliğimiz artacaktır.

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir