Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Hakkında Herşey!

İlişkilerimizde bazı şeyler yolunda gitmediğinde eşler veya çiftler genellikle kendilerini veya partnerlerini analiz etme davranışı içine girerler.Kendi kendine yardım ile ilgili bilgiler içeren kitaplar(self-help books) bu konuda çiftler için en etkili olduğu düşünülen yardım alma araçlarıdır.Ancak bu kitaplar aracılığıyla yapılan açıklamalar çözümden çok problem oluşturmaktadır.

Birçok yaklaşım sorunlara içgörü kazandırmakta ve sorun çözme konusunda bir motivasyon oluşturmakta , ancak partnerlerin bunu nasıl başaracağını yeterince net bir şekilde ortaya koyamamaktadır.İlişkiler sorunlu hale geldiğinde kimin ne kadar suçlu olduğu pek önemli bir sorun olmamaktadır.Esas olan mevcut sorunu çözme yönünde etkili bir yöntem geliştirmektir.Bu nedenle terapi , çiftlere açıklama yerine karşılıklı olarak harekete geçmeyi önermelidir. İşte nedenler:

1. Kimse neyi niçin yaptığımızı kesin olarak bildiğini söyleyemez

2. İlişkilerde mantıklı açıklamalar sorunun çözümünde yeterli olmamaktadır.Birbirlerinin kişiliklerini analiz etmek veya değiştirmek yerine davranış biçimlerine ve görüş ayrılıklarına, geçmişten çok bugün ve gelecek üzerine, yapılmasını istemediklerinden çok yapılmasını istediklerine odaklanmalarıdır.

Çift ve aile terapisi , sorunu tek bir bireyin sorunu olarak değil , yaşadığı ortamdaki aile ve toplum dinamiklerinin yansıması ve hatta bazı durumlarda bu sistemlerdeki sorunların belirtisi olarak görür.

Dolayısıyla odak , bireyden çok tüm sistemin işleyiş şeklidir.Çift ve aile terapisi, bireydeki olumlu gelişmenin sistemdeki sorunun giderilmesiyle doğru orantılı olduğu düşüncesini temel almıştır.

NE ZAMAN PSİKOLOG VEYA TERAPİST ‘ TEN DESTEK ALINMALI ?

Tabiki de birçok çift gibi herkes evliliği ya da ilişki süreci boyunca desteğe ihtiyaç duyabilir.Ancak evlilik yada çift terapisi almak için çok sıkıntılı bir süreçte olmakta gerekmez.

Birçok yabancı ülke de evlilikleri yolunda olsa dahi çift ve aile terapisi alan insanlar görebilirsiniz.Bunun nedeni belli durumları bir psikolog veya psikoterapiste danışarak daha sonra çıkabilme olasılığı olan problemlerin önüne geçmek istemeleridir.

Çatışması yüksek oranda olan evlilikler genelde evlilikleri inişli çıkışlı olan ilişkiler gibi değildir. Daha çok ilişkide tarafların yaşadığı hayal kırıklıkları bir gelip bir gitmez.Bunun aksine süreklilik gösterir ve kişiler bunu sürekli düşünür ve buna bağlı olarak üzüntü, korku, öfke ve benzeri duyguları hissederler. Buna bağlı olarak , kavgalar gittikçe artmaya başlar ve hem tekrar hemde kavganın şiddeti artış göstermeye devam eder.Bu kavgalar çözüm ve sonuca ulaştırmak yerine kişileri sadece yıpratır.

Bir diğer taraftan bazı ilişkiler yada evliliklerde bu kavgalara çok az rastlarız ancak kavganın olmaması , ilişkinin iyi olduğu anlamına gelmez.Kavga olmayan ancak aynı şekilde problemli ilişkiler olabilir.Bu tarz ilişkilerde veya evliliklerde kişiler birbirleri için bir şeyler yapmak istemezler bir ortak nokta ya da paylaşım gerçekleştirmezler ve bunun sonucunda ilişkinin durumu daha da kötüye gider.

TERAPİYE GELMEK İÇİN ;

Çözüme ulaştırılamayan tartışmalar , olumlu duygularda azalma , cinsel birlikteliğin canlılığını yitirmesi , iletişim eksikliklerinin gittikçe artması , önemsenmeme , içe kapanma , fiziksel , psikolojik , sözlü veya sözsüz şiddet gibi durumların oluşması halinde ilişikilerde veya evliliklerde problemlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda psikologlardan veya psikoterapistlerden çift ve aile terapisi almanız önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Vita Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Merhaba 🍀
Size nasıl yardımcı olabiliriz?